Her er en simpel opskrift der sagtens kan erstatte den tandpasta som du køber, eller du kan erstatte en eller flere børstninger med denne mere “naturlige” tandpasta som indeholder langt mindre kemikalier end dem du køber i butikkerne.
Tandpastaen har kun 3 ingredienser:
Kokosolie, som kan hjælpe med at øge mikrobiomet i tarmkanalen (husk, tarmen begynder i munden!) Og forhindrer naturligt candida bakterie i munden. Der er begrænsede tegn på, at kokosolie kan bidrage til at reducere andre bakterier, der forårsager huller i tænderne – kokosolie kan kun hjælpe, så længe det ikke bruges som erstatning for tandtråd, børstning og tunge skrabning.
Natron, for dens syreneutraliserende virkning. Vores tænder og mund bliver konstant angrebet af syrer takket være de fødevarer, vi spiser. Neutralisering af disse syrer med grøntsager og vand er afgørende for at opretholde en passende pH i munden for at opmuntre de rigtige bakterier i at overtage samt beskytte emaljen. Natron har en pH på 9 til 11 (alkalisk), så det hjælper med at neutralisere syrer, mens den ikke er for opslidende for tænderne.
Æterisk olie, er med for smagens skyld. Brug ikke for meget æterisk olie da olien i større mængder kan virke skadeligt frem for gavnligt.


Kommentarer
Du skal være logget ind for at skrive en kommenter.